KOLEKCIONAR KAO KUSTOS I SELEKTOR 5 | VELIKI FORMAT | IDENTITETI

ARTE galerija nastavlja sa projektom Kolekcionar kao kustos i selektor, čiji je osnovni cilj da premosti jaz između privatnih i javnih zbirki, te publici omogući pristup radovima koji se, iako u privatnom vlasništvu, lako mogu naći u muzejskim kolekcijama. Izložba koju smo realizovali u prvoj polovini 2022. godine Kolekcionar kao kustos i selektor (IV) – Veliki format, označila je početak etape koja promatra studiju slučaja “velikog formata” pri čemu se prevazilaze osnovne tri prostorne dimenzije, te se “veličina” umetničkog dela posmatra kroz prizmu istorijskog, odnosno vremenskog konteksta.

Kolekcionar kao kustos i selektor (V) – IDENTITETI nastavak je ove etape, gde će se kroz radove “velikog formata”, prikazati stvaralaštvo i senzibilitet naredne generacije umetnika. Generacije umetnika rođenih posle II svetskog rata, segmentisali smo u dve grupacije, a prelomna dekada koja ih razdvaja su burne devedesete godine. Za starije umetnike ta dekada predstavljala je tranzicioni period, dok za mlađe definiše društveni milje u kome su se razvijali. Kako je muzejska praksa bila neaktivna u ovom periodu, umetnici su sa publikom ostvarivali komunikaciju pretežno kroz galerijsku izlagačku praksu. Privatne galerije su u ovom milenijumu svojim projektima i radom dale novi senzibilitet umetničkoj sceni. Kroz direktnu saradnju sa umetnicima priređivale su se izložbe kojima su se publici predstavljali stvaraoci u povoju. Upravo savremeni autori koje su preporučivale nove galerije, našli su svoj put do šire publike, a vremenom i svoje mesto u umetničkim zbirkama.

Savremena scena je izrazito šarenolika i turbulentna. Iako je Muzej savremene umetnosti još uvek krovna institucija, galerije i manifestacije dobijaju sve veći značaj u definisanju društvenog ukusa i kreiranju umetničkog tržišta. Beogradska scena sve više počinje da liči na Berlin od pre dve decenije, dok umetnost potpuno izlazi iz tradicionalnih dimenzija. „Veliki format” specifična je karakteristika savremenog sveta umetnosti. Umetničkom delu se pristupa drugačije, ono više nije lepa slika ili skulptura koja krasi enterijer, ono je sada snažni iskaz pojedinca koji istupa ispred sopstvenog društva. Delo je stav koji se može iskazati instalacijom koja zauzima celokupnu prostoriju ili performansom koji zahteva širinu spoljašnjeg prostora. U protekle dve decenije, otvorene su nove galerije sa velikim izlagačkim kapacitetom, prilagođene novim umetničkim medijima i tendencijama, a novom stanju prilagodili su se i kolekcionari u želji da za sebe pribave delo savremenog autora koji odgovara njihovom ukusu.

Kolekcioniranje savremenih umetnika ima određenu draž i prednost u odnosu na tradicionalno sakupljanje dela starih majstora. Kolekcionar je u prilici da istražuje tržište, ima želju da upozna umetnika koji stoji iza izloženog platna, uđe u njegov atelje i otkrije umetnost na njenom izvoru. Sa druge strane, pored problema skladištenja sve netipičnijih i sve većih umetničkih ostvarenja, ulaganje u savremena dela povlači sa sobom i pitanje opravdanosti takve investicije. Zbog svog ukusa i opredeljenosti za nekog umetnika ili grupu autora, kolekcionari izlažu svoje kolekcije riziku, jer će one deliti sudbinu umetnikove dalje karijere, a čiji će sudija biti jedino vreme. Odlukom da neko delo ipak uvrste u svoje zbirke, kolekcionari daju podstrek i afimraciju mladim autorima, a određeno umetničko delo dobija širi društveni značaj.

Presekom iz ovih umetničkih kolekcija, ARTE galerija je napravila izbor radova savremenih autora. Bora Iljovski, Dušan Otašević, Mrđan Bajić, Ivan Grubanov i Đorđe Ožbolt predstavljali su našu zemlju na Venecijanskom bijenalu, na kome izložbeno-takmičarski koncept podrazumeva snažno prisustvo umetničkog dela, što se neretko realizovalo kroz “veliki format”. Tokom trajanja izložbe u ARTE galeriji neki od autora poput Uroša Đurića, Nikole Markovića, Miće Stajčića, Dragomira Ugrena, Veljka Vujačića predstaviće se evropskoj publici i na sajmu umetnosti Art Market u Budimpešti, a paralelno u Muzeju savremene umetnosti održava se retrospektivna izložba beogradskog profesora, vajara Mrđana Bajića.

Uz pomenute autore ARTE galerija prikazuje radove i drugih savremenih umetnika koji su privukli pažnju kako stručne i šire javnosti, tako i samih kolekcionara. To su radovi Marine Ambramović, Ere Milivojevića, Dušana Otaševića, Čede Vasića, Saše Pančića, Zdravka Joksimovića, Radoša Antonijevića, Milete Prodanovića, Džonija Rackovića, Vuka Vidora, Ivone Pleskonje, Petra Mirkovića, Ivana Šuletića, Žolta Kovača, Mihaela Milunovića, Petra Mošića, Kristine Pirković, Veljka Valjarevića, Jelene Bulajić, Marka Crnobrnje, Marine Marković i drugih.